اخیرا بحثی بین من و صادق باز شده که حدس می زنم در نهایت حداقل به شناخت بهتر من از بازار منجر می شه . در وبلاگ کاتالاکسی ( وبلاگ صادق ) من در مقابل پست خوب صادق در مورد اقتصاد رفتاری این مسیله رو مطرح کردم که » با افزایش شناخت ما از کارکرد ذهن در نهایت و در حدی ایده آل می توان کالا را از مقام کالای ذهنی به کالای عینی سوق داد و از آنجا که کالا به صورت عینی تعریف می شود می توان بازار را بازسازی نمود و حتی حکم به حذف بازار داد » .

کاملا واضحه که من مخالف این گفته هستم . اگر چه هنوز هم اون رو نادرست نمی دونم . امیدوارم در ادامه طی چند پست بتونم مطلب رو درست ادا کنم . اشاره این لازمه که این نقد من به بازار و پیش بینی حذف اون به نوعی جانبداری از اقتصاد متمرکزه و در واقع سوال من چالشی برای بازاره تا بتوان به نقد هایی که از این جهت مطرح می شودند به درستی پاسخ گفت .

اونچه ما در همون شب مطرح شدن پرسش با صادق در موردش به عنوان نقص و دفاعیات بازار در مقابل این نقد مطرح کردیم این ها بود که نیاز هست که حتما بتوانیم ترجیحات را کاردینال ( شمارشی ) کنیم ، بازار پیچیده است ، ترجیحات متغیرند و چیز هایی از این قبیل که من شدیدا ذهنم مشغول ایده کاردینال کردن ترجیحات و لزوم این مورد بود که بعد دیدم اشتباه می کردم . لا اقل به مفهومی که من فکر می کردم نیاز نیست ترجیحات کاردینال باشند . این رو در ادامه مطرح می کنم . و دو مورد دیگر هم از اساس و از دید نظری مشکل ساز نیستند . در واقع ما فرض می کنیم در نهایت تکامل به سر می بریم و هر جنبه فیزیولوژیک هر شخص جامعه رو شناخته و توان محاسباتی نامحدود داریم . این ها چیز هایی خیلی دور از ذهن نیست . اگر بحث ما بر سر این ایده آل ها نباشه اونوقت به راحتی می شه ادعا کرد که ما تا اندازه ای کنترل مرکزی را اعمال می کنیم که محاسبات ما اجازه می دهند . در واقع قصد از قرار دادن فروض سنگین مخالفت قطعی با پدیده حذف بازار است . ضمنا رویکرد ما الزاما در این موضوع باید اتریشی باشه . نیوکلاسیک توان پاسخگویی به این سوالات رو نداره . رویکرد اتریشی با انطباق قابل قبولتری که با واقعیت داره ( به لحاظ فرض ها ) این احتمال رو که نیوکلاسیک خیالی ست و برای واقع بین بودن باید از کنترل مرکزی استفاده نمود رو حل می کنه . در واقع ما با فرض هایی که قابل پذیرش تر هستند به نتیجه ای به شدت قطعی می رسیم . این هدف ما است . ضمنا من هنوز تمام مطالب را حاضر نکرده ام . حدود 6 قسمت رو آماده کرده ام و نمی دانم تا چه اندازه درازا خواهد داشت . هر زمان که وقت تایپ و ویرایش داشته باشم صفحه ای رو اینجا قرار می دم .

امیدوارم با این کار به تجربه روشنی از بحث های اتریشی ها نزدیک بشیم . از سوال و انتقاد استفاده می کنم . مطالب هم تا اندازه ای جسته گریخته خواهند بود ولی سعی شده به موضوع پرداخته بشه .

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s